Katılım Bankalarının Geleceği


Bankacılık ve Kariyer konulu konferansta bir öğrencim güzel bir soru sordu. Kapitalist düzenin Katılım Bankacılığı'na ne kadar müsaade edebileceği, tehdit olarak algılayıp algılamayacağı konusunda konuşmacının görüşünü merak ettiğini ifade etti.

Konuşmacı bu konuları okuyan ve günceli takip eden bir kişi olunca soru kadar cevap da güzeldi. Citibank gibi kurumlarda da akademisyenlerin faizin sınıflar arasındaki gelir farklılığını büyüttüğünü, üretimi ve yatırımı negatif etkilediği (1) tespitleri ve ilgili çalışmalarından dolayı herhangi bir dini endişe olmadan bu sürece girdikleri ve faizsiz bankacılık konusunda müşterilerine imkan sunduklarını ifade etti.

 Elbette bu konuda detaylı araştırmalar yapmak gerekecektir. INTEREST-FREE BANKING IN SWEDEN: How much is it Islamic? (2) başlıklı akademik çalışmada olduğu gibi farklı tür uygulamalar tartışılabilir ancak finans konusundaki bilgim sınırlı olduğu için bu alana girmeyeceğim. Yine bu sürecin işleyişini anlatan How interest-free banking works: The case of JAK (3) başlıklı çalışmadan öğrenmek mümkün olacaktır.

Kaynaklar:
(1)KATILIM BANKACILIĞININ TARİHİ VE GELECEĞİ
(2) INTEREST-FREE BANKING IN SWEDEN: How much is it Islamic?
(3)How interest-free banking works: The case of JAK
Previous
Next Post »

Live Traffic Stats