1 Ağustos 2016 Pazartesi

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu: Türkiye'ye bir şey olursa umudumuz kalmaz

Dünya Kırım Tatar Kongresi'nin açılış töreninde konuşan Kırım Tatarlarının Milli Lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, 15 Temmuz Darbe girişimini değerlendirerek, "Türkiye'ye bir şey olursa umudumuz kalmaz" dedi.

TÜRKİYE'NİN ÖNEMİ BÜYÜK
FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin konuşan Kırım Tatar halkının lideri Kırımoğlu, Türkiye'de yaşanan olayları üzüntüyle karşıladıklarını dile getirdi. Askeri darbenin Türkiye'ye yakışmadığını belirten Kırımoğlu, "Ama bunun da iyi neticesi oldu, bütün partiler birleşti. Kavgalar bitti. Bütün halk sokağa çıktı. Türk halkı ne kadar demokratik olduğunu bütün dünyayla paylaştı. Böyle davranışlar devam edecek olsa Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceği parlak olacaktır. Şunu da söylemek istiyorum ki, bizim için Türkiye'nin önemi çok büyük. Biz Kırım'ı kaybedebiliriz ama Türkiye kuvvetli olursa biz Kırım'ı alabiliriz. Tükiye'ye bir şey olursa umudumuz kalmaz onun için Türkiye'ye başarılar diliyoruz" diye konuştu.
DESTEKÇİLERİN ÇOK OLMASI LAZIM
Konuşması sırasında Kongrenin bir önceki toplantılarını ve günümüze kadar meydana gelen olaylara değinen Kırımoğlu, olaylar arasında hem üzücü hem de ümit verici olayların yaşandığını belirtti. Nisan ayında İstanbul'da gerçekleşen İslam Birliği Teşkilatı'nın 13'üncü İslam Zirvesi'ne de değinen Kırımoğlu, gözlemci olarak zirveye katıldıklarını söyledi. Kırımoğlu, "Kasım ayında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu olacak. Orada Kırım ile ilgili karar alınacak. Genel kurulda, 100 ülkeden az oy alacak olursak, bu Kırım için büyük bir kayıp olacak. Orada alınacak karar işgalcilere karşı daha keskin olması lazım ve bizi destekleyen ülkelerin daha çok olması lazım. Kırım'ı destekleyen ülkelerin sayısı artmalıdır. Bu yönde çalışmalarımız devam edecek" dedi.

Umut verici olaylardan birisinin Ukrayna adına Eurovision Şarkı Yarışması'na katılan Jamala'nın birinci olmasını olduğunu söyleyen Lider kırımoğlu, "Tabii ki yapılan sanat yarışmasıydı ama bunun siyasi manası çok büyüktü. Oradaki asıl tartışma Rusya ile Kırım Tatarları arasındaydı. Allah'a çok şükür Jamala kazandı. Biz diplomatların uzun sürede başaramadığımız şeyi, Jamala 3 dakika içinde başardı" şeklinde konuştu.


TARAF OLMAMIZ LAZIM 
Konrede konuşan MHP Genel Başkan Yardımcısı Rusar Demirel, konuşmasına Kongrenin Yönetim kurulu üyesi Ervin İbragimov'un kaybolmasıyla başladı. Daha önceki toplantılarda birlikte olduklarını hatırlatan Demirel, Kırım'da yaşananları hatırlattı. 15 Temmuz darbe girişimine de değinen Demirel, "2016 Türkiye'sine yakışmayan bir şey. Bazen tarafı olmadığımız olayların tanığı oluyoruz, bazen tanığı oluklarımıza tarafsız kalıyoruz. Demokrasi herkes için gerekli taraf olmamız lazım. Dünyanın neresinde olursa olsun her insan bizim için önemli" dedi.
KIRIM'IN SORUNLARI KARŞISINDA ADIM ATILMIYOR 
Rusya dost olunduğunda da ilişkiler sıfırlandığında da Kırım'ın sorunları karşısında adım atılmadığını dile getiren CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer," Adım atılması için fırsatlar oluşturulmuyor, gelen fırsatlar yeterince iyi değerlendirilemiyor. Bu yüzden buradan bir kez daha hem hükümetimize hem de kurumlara çağrıda bulunuyorum. Artık uluslararası toplumun Kırım'da yaşananlara karşı tek yürek olarak mücadele edilmesi gerekmektedir. Özgürlüklerini elde edebilmek için hiçbir şeyden korkmadan bugüne denk defalarca ispat etmiş olan kırım tatarları bugün yaşananları da asla kabul etmemiştir, etmeyecektir. Yaşanlara sadece hükümetimizin değil tüm kurumların müdahil olma zamanı gelmiştir" diye konuştu.
DİKTAYA DA HAYIR DİYORUZ 
Konuşmasında darbe girişimine değinen CHP Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer ise, 15 Temmuz darbe girişiminin asla ve asla kabul edilemeyeceğini söyledi. Usluer, " Bizler darbeye hayır derken aynı zamanda diyoruz ki, 'Darbeye hayır diyoruz ama diktaya da hayır" diyoruz. Devletin yapılanmasında sadakatin değil, liyakatin önemli olduğunu ulusca anladık" dedi.
KIRIM'I DAHA İYİ ANLADIK 
Dünya Kırım Tatar Kongresi'ne ev sahipliği yapmanın güzel olduğuna değine AKP Eskişehir .milletvekili Harun Karacan, "Sizi size anlatmaya gerek yok. Zaten her şeyi biliyorsunuz, yaşayan sizsiniz. Mücadelenizin yanındayız. 15 Temmuz'daki darbeden sonra Türkiye'de yaşayan insanlar Kırım'da yaşanan olayları daha iyi anladılar. Evet herkese adalet, hukuk lazım ama herkese de vatan lazım, bayrak lazım. Meydanlara da hep beraber, hepimiz lazım. Lütfen buradan siyasi olarak ahkam kesenlerden olmayalım, gelin bu vatan bizim. Bize önce vatan lazım, toprak lazım" diye konuştu.
FAHRİ DOKTORA ÜNVANI VERİLDİ
Anadolu Üniversitesi Rektörü Naci Gündoğan, Kırımoğlu'na cübbesini giydirerek fahri doktora belgesini takdim etti.
ATATÜRK ANITINA ÇELENK SUNDULAR 
Kongre programı dahilinde, Lider Kırımoğlu ve beraberindeki heyet, Vilayet Meydanı'na gelerek Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Share:

0 yorum:

Yorum Gönder

Total Pageviews

"Erdemlerin en büyüğü bilimdir. İnsanlar erdem sahibi olmazsa, şehir ve yöneticiler de erdemli olmaz." Farabi, Erdemli Şehir

Blog Archive

ÖĞRENMEYİ SEVMEK

"Bilgiye sahip olarak doğmuş birisi değilim. Yalnızca öğrenmeyi ve öğretmeyi seviyorum."
Konfüçyüs

"Bilgi, ahlaki hareketten kalan şeydir."
Nurettin Topçu

Translate

Link list 3

Blog Archive

Unordered List


Theme Support

Most Popular