Ad astra per aspera... Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür, nesiller ...
"Bizge vacip olğan – soñki nefeske qadar millet ve yurt oğrunda ğayrettir." İsmail Bey Gaspıralı

1 Ağustos 2016 Pazartesi

: Türkiye'ye bir şey olursa umudumuz kalmaz


Dünya Kırım Tatar Kongresi'nin açılış töreninde konuşan Kırım Tatarlarının Milli Lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, 15 Temmuz Darbe girişimini değerlendirerek, "Türkiye'ye bir şey olursa umudumuz kalmaz" dedi.

TÜRKİYE'NİN ÖNEMİ BÜYÜK
FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin konuşan Kırım Tatar halkının lideri Kırımoğlu, Türkiye'de yaşanan olayları üzüntüyle karşıladıklarını dile getirdi. Askeri darbenin Türkiye'ye yakışmadığını belirten Kırımoğlu, "Ama bunun da iyi neticesi oldu, bütün partiler birleşti. Kavgalar bitti. Bütün halk sokağa çıktı. Türk halkı ne kadar demokratik olduğunu bütün dünyayla paylaştı. Böyle davranışlar devam edecek olsa Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceği parlak olacaktır. Şunu da söylemek istiyorum ki, bizim için Türkiye'nin önemi çok büyük. Biz Kırım'ı kaybedebiliriz ama Türkiye kuvvetli olursa biz Kırım'ı alabiliriz. Tükiye'ye bir şey olursa umudumuz kalmaz onun için Türkiye'ye başarılar diliyoruz" diye konuştu.
DESTEKÇİLERİN ÇOK OLMASI LAZIM
Konuşması sırasında Kongrenin bir önceki toplantılarını ve günümüze kadar meydana gelen olaylara değinen Kırımoğlu, olaylar arasında hem üzücü hem de ümit verici olayların yaşandığını belirtti. Nisan ayında İstanbul'da gerçekleşen İslam Birliği Teşkilatı'nın 13'üncü İslam Zirvesi'ne de değinen Kırımoğlu, gözlemci olarak zirveye katıldıklarını söyledi. Kırımoğlu, "Kasım ayında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu olacak. Orada Kırım ile ilgili karar alınacak. Genel kurulda, 100 ülkeden az oy alacak olursak, bu Kırım için büyük bir kayıp olacak. Orada alınacak karar işgalcilere karşı daha keskin olması lazım ve bizi destekleyen ülkelerin daha çok olması lazım. Kırım'ı destekleyen ülkelerin sayısı artmalıdır. Bu yönde çalışmalarımız devam edecek" dedi.

Umut verici olaylardan birisinin Ukrayna adına Eurovision Şarkı Yarışması'na katılan Jamala'nın birinci olmasını olduğunu söyleyen Lider kırımoğlu, "Tabii ki yapılan sanat yarışmasıydı ama bunun siyasi manası çok büyüktü. Oradaki asıl tartışma Rusya ile Kırım Tatarları arasındaydı. Allah'a çok şükür Jamala kazandı. Biz diplomatların uzun sürede başaramadığımız şeyi, Jamala 3 dakika içinde başardı" şeklinde konuştu.
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder

Rusça Öğrenmek İster Misiniz?

En Popüler Yayınlar

Total Pageviews


"Tatmin eden övgü ve sövgü sizin olsun, idrâk veren bilgi bize yeter." Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu
"Erdemlerin en büyüğü bilimdir. İnsanlar erdem sahibi olmazsa, şehir ve yöneticiler de erdemli olmaz."
Farabi, Erdemli Şehir

Blog Archive

ÖĞRENMEYİ SEVMEK

"Bilgiye sahip olarak doğmuş birisi değilim. Yalnızca öğrenmeyi ve öğretmeyi seviyorum."
Konfüçyüs

"Bilgi, ahlaki hareketten kalan şeydir."
Nurettin Topçu

Translate

ŞEHİTLERE VEFA!

ŞEHİTLERE VEFA!
"Bebem anasız büyür, Vatansız büyüyemez!" Nene Hatun

Link list 3

Blog Archive

Rusça-Türkçe Çevİrİ Hİzmetlerİ