13 Kasım 2016 Pazar

Konferans-> Nurettin Topçu: Anadolucu Bir Düşünür ve Fikir Mecmuası


Cumhuriyet devrinin istisnai mütefekkirlerinden Nurettin Topçu (d.1909, ö.1975) tarafından kurulan, 1939 ve 1982 yılları arasında yayınlanan düşünce dergisi Hareket’in ilk on yılındaki Anadolucu/Anadolu milliyetçisi unsurlar sunumun ve sunumun üzerine bina edilmiş olduğu yüksek lisans tezinin konusunu teşkil etmektedir. Mevcut literatürün yanında, Belçika ve Fransa’daki arşivlerde bulunan yeni belgeler ışığında Topçu’nun entelektüel biyografisi sunumun ilk kısmını oluşturacak.

Ardından Hareket dergisinin tüm yayın hayatının ve Anadolucu Türk milliyetçiliğinin ana hatları izah edilecektir. Topçu, Remzi Oğuz Arık, Mehmet Kaplan, Ahmet Kabaklı, Cahit Okurer, Ziyaeddin Fahri Fındıkoğlu, Hüseyin Batuhan gibi isimlerin dahil olduğu yazar kadrosunun metinleri tahlil edilerek vatan, milli tarih anlatısı, “biz ve öteki” temaları Anadoluculuk çatısı dahilinde irdelenecektir.

Share:

0 yorum:

Yorum Gönder

En Popüler Yayınlar

***

Total Pageviews

Daha Güzel Türkiye İçİn!

"Erdemlerin en büyüğü bilimdir. İnsanlar erdem sahibi olmazsa, şehir ve yöneticiler de erdemli olmaz." Farabi, Erdemli Şehir

Blog Archive

ÖĞRENMEYİ SEVMEK

"Bilgiye sahip olarak doğmuş birisi değilim. Yalnızca öğrenmeyi ve öğretmeyi seviyorum."
Konfüçyüs

"Bilgi, ahlaki hareketten kalan şeydir."
Nurettin Topçu

Translate

Link list 3

Blog Archive

Theme Support