De ki: 'Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Şüphesiz, temiz akıl sahipleri öğüt alıp-düşünürler.' Zümer/9

13 Kasım 2016 Pazar

Konferans-> Nurettin Topçu: Anadolucu Bir Düşünür ve Fikir Mecmuası


Cumhuriyet devrinin istisnai mütefekkirlerinden Nurettin Topçu (d.1909, ö.1975) tarafından kurulan, 1939 ve 1982 yılları arasında yayınlanan düşünce dergisi Hareket’in ilk on yılındaki Anadolucu/Anadolu milliyetçisi unsurlar sunumun ve sunumun üzerine bina edilmiş olduğu yüksek lisans tezinin konusunu teşkil etmektedir. Mevcut literatürün yanında, Belçika ve Fransa’daki arşivlerde bulunan yeni belgeler ışığında Topçu’nun entelektüel biyografisi sunumun ilk kısmını oluşturacak.

Ardından Hareket dergisinin tüm yayın hayatının ve Anadolucu Türk milliyetçiliğinin ana hatları izah edilecektir. Topçu, Remzi Oğuz Arık, Mehmet Kaplan, Ahmet Kabaklı, Cahit Okurer, Ziyaeddin Fahri Fındıkoğlu, Hüseyin Batuhan gibi isimlerin dahil olduğu yazar kadrosunun metinleri tahlil edilerek vatan, milli tarih anlatısı, “biz ve öteki” temaları Anadoluculuk çatısı dahilinde irdelenecektir.

0 yorum:

Yorum Gönder

Facebook

Blog Arşivi

Flagcounter

free counters

Total Pageviews

Donation - Bağış

Popular Posts

Recent Posts

"Vatan mutlaka selamet bulacak, millet mutlaka mutlu olacaktır. Çünkü kendi selametini, kendi saadetini, memleketin ve milletin saadeti ve selameti için feda edebilen vatan evlatları çoktur." Gazi Mustafa Kemal Atatürk.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Don't miss new products

Subscribe here to get our newsletter in your inbox, it is safe and EASY!

Get Awesome Stuff
in your inbox

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Featured

Copyright © Muhammet Negiz | Powered by Blogger
Design by Viva Themes | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com