Ad astra per aspera... Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür, nesiller ...
"Bizge vacip olğan – soñki nefeske qadar millet ve yurt oğrunda ğayrettir." İsmail Bey Gaspıralı

11 Şubat 2018 Pazar

Taşgetiren: "Geleceğimiz İçin Eğitim, Eğitim, Eğitim"

Taşgetiren: "Geleceğimiz İçin Eğitim, Eğitim, Eğitim"
İlahiyatçı-Yazar Ahmet Taşgetiren, Erzincan'da konferans verdi.
Erzincan'ın düşman işgalinden kurtuluşunu anma törenleri kapsamında il genelinden düzenlenen etkinliklerden bir tanesi daha tamamlandı. Bu kapsamda İlahiyatçı-Yazar Ahmet Taşgetiren, Müftülük Konferans Salonunda Erzincanlı vatandaşlara hitap etti. Taşgetiren, konuşmasına başlamadan önce, vatani görevini ifa ederken şehit düşen Mehmetçikler adına duada bulundu. 

ÖZ ELEŞTİRİ ŞART
Konuşmasına ulusal ve küresel anlamda içinde bulunduğumuz durumu tarafsız bir gözle değerlendirmek gerektiğine işaret eden İlahiyatçı-Yazar Ahmet Taşgetiren, gelecekte başarılı olabilmek için önemli bir öz eleştiri aşamasından geçilmesi gerektiğinin altını çizdi. 

TOPLUMSAL BİRLİK 
Kendi çıkarları adına kutuplaşan toplumsal ögelerle gelecekte bir başarı elde etmenin mümkün olmadığını ifade eden Taşgetiren, toplumun bütün kesimlerine birlik çağrısında bulundu. Birlik olmamanın sonucunun Kuran'ı Kerim'de Enfal Süresi 46. ayette* ifade edildiği üzere zaafa düşme ve devletin elden gitmesi şeklinde gerçekleşeceğine dikkat çekti. 

EĞİTİMDE GELECEK 
Geleceğin öncül bir toplumu olmanın yolunun ise eğitimden geçtiğini ifade eden Taşgetiren, günümüze kadar gelinen dönemde eğitimde yaşanan başarısızlıklar nedeniyle herkesin uykusunun kaçmasının gerektiğini ve eğitimde başarılı bir sonuç elde etmek için 10 yıllara dayanacak şekilde bir gelecek projeksiyonunun hazırlanmasının elzem olduğunu vurguladı. Dijital dünyada yaşanan gelişmelerden örnekler veren Taşgetiren, "Sanayi inkılâbını kaçırdık, şimdi de dijital inkılâp kaçıyor." diyerek konunun aciliyetini ifade etti.

AHLAK SORUNU
Genel olarak gündemde yer alması gereken bir diğer konu ise "ahlak" olarak dile getirildi. Günlük hayatta trafik işleyişi başta olmak üzere vatandaşların şiddete meyilli olması ve ahlak ilklere aykırı bir yaşam sürmesinin yarattığı sorunların büyüklüğüne dikkat çeken Taşgetiren, küresel manada ahlaki ilkelerin öncülerinden olan bir toplum haline gelmek gerektiğini belirtti. 

YENİ BİR GİRİŞİM
Uluslararası ilişkiler anlamında bölgede barışçıl bir yol izleyerek önemli kazanımlar sağlandığının altını çizen Taşgetiren, günümüzdeki gelinen aşamada ise bu sürecin akamete uğramasına neden olan ülkelere karşılık yeniden barış ve birlik esaslı bir girişim başlatmanın gerekliliğine işaret etti.

HER İNSAN ÖNEMLİ VE DEĞERLİ
İnsan kaynakları anlamında ise her bir bireyin değerli olduğuna değinen Taşgetiren, insanların kaba bir değerlendirmeden geçirilerek elenemeyeceğini söyledi. Taşgetiren her bir bireyin kazanılması gerektiğini ve ülke bazında herkesin kalkınma hamlesinde rol almasının sağlanması konusunda önemli açıklamalarda bulundu. 

BİLGİYE VE İNSANA YATIRIM
Bilgiye ve insana yatırım konusunda İHA ve SİHA örneklerinden yola çıkan Taşgetiren, yabancı ülkelerin stratejik teknoloji ve donanımları paylaşma konusunda yaşattığı zorluklar nedeniyle ulusal bazda yeni bir teknoloji geliştirme girişiminin başladığını ifade etti. Bu girişimin henüz istenen mesafede olmamasına rağmen toplumda önemli bir heyecan yarattığını ifade eden Taşgetiren, sürecin daha iyi bir hale getirilmesi için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğine dikkat çekti. 

ÖZGÜL AĞIRLIĞI OLAN BİREYLER
Özgül ağırlığı olan bireyler yetiştirmek gerektiği konusuna özel olarak değinen Taşgetiren, inisiyatif alabilen, tavırları net, dürüst ve ilkeli kişilere ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Taşgetiren, Necip Fazıl Kısa Kürek'in "Son Sığınak" isimli şiirine** atfen en önemli sorunlarımızdan bir tanesinin de samimiyetsizlik olduğunu dile getirdi. 

Yaklaşık bir saatlik konuşma sonrasında İlahiyatçı-Yazar Ahmet Taşgetiren, dinleyicilerle hatıra fotoğrafı çekindi ve okurlarına kitaplarını imzaladı. Konferansta Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy,  Birlik Vakfı Erzincan Şubesi Başkanı Prof. Dr. Erdal Akpınar, Erzincan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Alıcı gibi birçok isim yer aldı.

Dipnot:
*Enfal Süresi 46. Ayet:  Allah'a ve peygamberlerine itaat edin, birbirinizle çekişmeyin; sonra içinize korku düşer ve devletiniz elden geçer. Bir de sabırlı olun, çünkü Allah sabredenlerle beraberdir.

**Son Sığınak

Hayat perdenin arkasında;
Hayatın öte yakasında.

Şu gaflet yükü insana bak;
Kendinden varlık cakasında.

Ve aşksız yobaz... İşi gücü,
Namazla Cennet takasında.

Tam dört asırdır Müslümanlık,
Cansız etiket markasında.

Kur'an kalbi kör ezbercide,
Din, üfürükçü muskasında.

Batı, Batı der çırpınırlar,
Batı tükürük hokkasında.

Makine dimdik demirden put,
İnsanoğlu ruh laçkasında.

Hürriyet nerde söyleyeyim:
Hakka esaret halkasında.

Zamanda her şey kopuk, kesik;
Biçkisi kader makasında.

Ey insan, sana son sığınak,
Son peygamberin hırkasında!


Necip Fazıl - Çile
1982
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder

En Popüler Yayınlar

Bilim için açık erişimi destekliyoruz!

Bilim için açık erişimi destekliyoruz!

Sezai Karakoç: Yürüyüş


DOSTLUK ÜZERİNE

Total Pageviews


Yürü! Hür mâviliğin bittiği son hadde kadar!... İnsan, âlemde hayâl ettiği müddetçe yaşar. Yahya Kemal Beyatlı

Prof. Dr. Fuat Sezgİn: Bir Alİmİn Ardından Notlar (2018)

Prof. Dr. Fuat Sezgİn: Bir Alİmİn Ardından Notlar (2018)
Resme Tıklayarak PDF indirebilirsiniz
"Tatmin eden övgü ve sövgü sizin olsun, idrâk veren bilgi bize yeter." Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu

"Erdemlerin en büyüğü bilimdir. İnsanlar erdem sahibi olmazsa, şehir ve yöneticiler de erdemli olmaz."
Farabi, Erdemli Şehir

"Taşköprülüzâde, 'İlim aklın ibadetidir' diyor. Biz ibadetimizi yapacağız, aklımızı kullanacağız, yola çıkacağız ve düşüneceğiz"
Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu

"Okuyacaksınız, okutacaksınız; Kürsüde, minberde, mektepte ve üniversitede. İlmin en büyük ibadet olduğunu halka öğreteceksiniz."
Nurettin Topçu

"İlim, gurbette vatan; cehalet, vatanda gurbettir."
İbni Rüşd

"Bir elma ağacı elmayı veriyor. Ama onun içine yeni bir elmayı büyütecek çekirdeğini de koyuyor. Eğitim böyle olmalı."
Sâmiha Ayverdi

“İlim ve marifet pek yüksek bir şey olmakla beraber lâfta ve kuvvede kaldıkça veya fiilde hilafı tatbik olundukça beyhude bir ibtilâdan başka bir şey değildir.”
M. Hamdi Yazır

"Eğer fikir aşılayabileceğiniz okurlarınız yoksa, işine dört elle sarılan entelektüelleriniz de olmaz."
Jürgen Habermas

“Kırk sene öğretmenlik yaptım, mabede nasıl girdimse sınıfa da öyle girdim.”
Nurettin Topçu

"Birine çamur atmadan önce düşün ve sakın unutma: Önce senin ellerin kirlenecek. "
Tolstoy

"Bin kılıçka, bir kalem daim galiptir!"
İsmail Bey Gaspıralı

"Kap dolunca taşar. İnsan, ilmen ve fikren olgunlaştıktan, belli bir seviyeye eriştikten sonra (hâliyle veya kâliyle) dolu (denizden damla), aksi takdirde boş (havadan) mesaj verir."
Prof. Dr. Bedri Gencer

"Hakkın davacısı olmazsak, haklı bir davamız olmaz."

D. Mehmet Doğan

İhsan Fazlıoğlu Dersleri

Blog Archive

ÖĞRENMEYİ SEVMEK

"Bilgiye sahip olarak doğmuş birisi değilim. Yalnızca öğrenmeyi ve öğretmeyi seviyorum."
Konfüçyüs

"Bilgi, ahlaki hareketten kalan şeydir."
Nurettin Topçu

Translate

ŞEHİTLERE VEFA!

ŞEHİTLERE VEFA!
"Bebem anasız büyür, Vatansız büyüyemez!" Nene Hatun

Link list 3

Blog Archive

Rusça-Türkçe Çevİrİ Hİzmetlerİ