Ad astra per aspera... Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür, nesiller ...
"Bizge vacip olğan – soñki nefeske qadar millet ve yurt oğrunda ğayrettir." İsmail Bey Gaspıralı

10 Haziran 2018 Pazar

"Akif Emre'ye Vefa" Özel Sayısı


Mimar ve Mühendisler Grubu'nun aylık dergisi Şubat 2018'deki 99'uncu sayısını Akif Emre'ye Vefa özel sayısıyla çıkardı.


23 Mayıs 2017 tarihinde ebediyete intikal eden Akif Emre'nin ölümünün üzerinden yaklaşık 10 ay geçti. (Yazının yazıldığı zaman. Akışı bozmadım. Muhammet Negiz) Kendisi de aynı zamanda bir mühendis olan merhum Akif Emre'yi gençliğinden bu yana tanıyan arkadaşları ve dostları MMG dergisinin özel sayısında onu anlattılar. Akif Emre ile ilgili söyleşilerin de yer aldığı dergide çok sayıda makaleye yer verildi. Derginin önsözünde konuyla ilgili bir açıklama yapan MMG Genel Başkanı Osman Balta şunları söyledi: Mimar ve Mühendis dergimiz, bu güne kadar yayınladığımız bütün sayılarında, önemli gördüğümüz teknik bir konuyu ülkemizin gündemine taşımak için kapak konusu yaptık. Teknik konulara 99’uncu sayımızda ara verdik.

Bu sayımızda alışageldiğimizin dışında rahmetli Akif Emre’yi kapak konusu yaptık. Mimar ve Mühendisler Grubu henüz resmi hüviyetini kazanmamış olduğu 1990’lı yılların başlarında bu grubun fikri alt yapısını oluşturan kurucu genç arkadaşlarımızın yanında bulunmuş, fikirleriyle, duruşu ve prensipleriyle genç arkadaşlarımızın yoluna ışık olmuş kıymetli Akif Emre’ye özel sayı hazırladık. Her ne kadar mesleğini icra etmese de bir mühendis olan Akif Emre, dış politikadan gazeteciliğe, tarihten edebiyata, fotoğrafçılıktan sinemaya kadar pek çok alanla ilgilenmiş önemli bir kişiliktir. Kaleme aldığı makalelerle, çektiği belgesellerle ve yaptığı konuşmalarla entelektüel birikimini bu ülkeye ve bu ülkenin insanının faydasına sunmuş önemli bir şahsiyettir.

İmkânlarımız nispetinde Mimar ve Mühendisler Grubu olarak merhum Akif Emre’yi farklı açılardan tanıtacak dostlara ulaşmaya çalıştık. Kendi objektifinden çektiği birbirinden güzel farklı resimlere ulaştık. Akif Emre, vefatıyla geride kalanlarda bir yarım kalmışlık duygusu uyandıran güzel bir insan… Arkadaşları “keşke daha sık görüşseydik” , tanıyanları “keşke daha yakından tanısaydık” diye haklı olarak içleniyorlar. Ne yazık ki kıymetlerimizi, değerlerimizi çoğu zaman bu dünya hayatında iken anlayıp gereğince kıymet veremiyoruz. Akif Emre de bunlardan birisiydi. Akif Emre sözünü esirgemezliği ve dosdoğruluğuyla zihinlerimizde hep hatırlanacak. Merhum Aliya İzzetbegoviç’in cenaze namazına birlikte katıldığımızda tanımıştım.

Derin entelektüel birikime sahip bir kişiydi. Ne pahasına olursa olsun bütün yazılarında inandığı doğruları korkmadan yazdı. Eğer anlayabilir ve alabilirsek aslında Akif Emre’nin yaşam duruşu bizler için önemli bir timsal, önemli bir derstir aynı zamanda. Ne mutlu ona ki ardından üzülen, gözyaşı döken, güzel sözler söyleyen ve en önemlisi iyi bir mümin ve Müslüman olduğuna şahitlik eden çok sayıda insan bıraktı. Bu vesileyle kıymetli Akif Emre’ye Cenab-ı Mevla’dan rahmet diliyor ve geride kalanlara sabrı cemil niyaz ediyorum.

"Akif Emre'ye Vefa" Özel Sayısı 

 

Kaynak: Dünya Bülteni, http://www.dunyabulteni.net
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder

En Popüler Yayınlar

Total Pageviews


"Tatmin eden övgü ve sövgü sizin olsun, idrâk veren bilgi bize yeter." Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu
"Erdemlerin en büyüğü bilimdir. İnsanlar erdem sahibi olmazsa, şehir ve yöneticiler de erdemli olmaz."
Farabi, Erdemli Şehir

Blog Archive

ÖĞRENMEYİ SEVMEK

"Bilgiye sahip olarak doğmuş birisi değilim. Yalnızca öğrenmeyi ve öğretmeyi seviyorum."
Konfüçyüs

"Bilgi, ahlaki hareketten kalan şeydir."
Nurettin Topçu

Translate

ŞEHİTLERE VEFA!

ŞEHİTLERE VEFA!
"Bebem anasız büyür, Vatansız büyüyemez!" Nene Hatun

Link list 3

Blog Archive

Rusça-Türkçe Çevİrİ Hİzmetlerİ