Ad astra per aspera... Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür, nesiller ...
"Bizge vacip olğan – soñki nefeske qadar millet ve yurt oğrunda ğayrettir." İsmail Bey Gaspıralı

10 Haziran 2018 Pazar

AKİF EMRE'NİN "ENDÜLÜS DÜŞTÜKTEN SONRA" KONFERANSI NOTLARI


Akif Emre ve Endülüs: Endülüs Düştükten Sonra Konferansı ve Yazılarından Seçmeler
Merhum Akif Emre’nin "Endülüs Düştükten Sonra" başlıklı konferansını dinledikten sonra bu değerli bilgileri metne dökmek ve daha çok kişinin istifade etmesine aracı olmayı arzulayarak başladığım bu çalışma, daha sonradan çok farklı bir hal aldı. Konferansta bahsedilen konularla alakalı kaynak ve görselleri metne ekleme çabasını, Akif Emre’nin bu konuda yazmış olduğu yazılar ve ilgili röportajlardan birkaçını derleme kararı takip etti. Daha sonra da meşhur belgeseli “Elveda Endülüs: Moriskolar” hakkındaki ilavelerle çalışma son halini almış oldu.

Endülüs’e bakınca İslam dünyasını gören, onlarla hemhal olan Akif Emre’nin gözüyle Endülüs’ü ve dolayısıyla da İslam dünyasını görmek oldukça anlamlı olacaktı. Çünkü O, Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu’nun ifadeleri ile söylenecek olursa, “zamanın şâhidi”diydi. Prof. Fazlıoğlu, bu şâhitliğin zorluğunu ve Akif Emre’yi şu cümlelerle ifade ediyordu[1]:

Yaşadığı zamanın şâhidi olmak kolay değildir; bunun için tüm ânları sürekli taramak; deyiş yerindeyse bir râsıd gibi sınırsız bir mekândaki olgu ve olayların her hareketini gözlemleyip anlamlı cümlelere dönüştürmek ve sonra da geleceği ön-görecek şekilde yorumlamak gerekir. Tüm bunları yaparken de hak-ile olmak, hakikat-ile yürümek; şahsî menfaati için yan-yollara sapmamak... Ve Âmen-tu’sunun bedelini ödemeyi göze almak... Akif Emre, istikâmeti muhkem, hakikatli bir şâhiddi; çağının, zamanının, ânının şâhidi... Âmen-tu’sunun bedelini ödemeyi göze almıştı; ödedi de...

Bu çalışmada,  “hakikatli şahid”  Akif Emre’nin gözünden, Endülüs’ün medeniyeti, kültürü, sanatı, düşüşü, engizisyonlar, isyanlar, sürgünler ve bunların yansımaları, çileler, Endülüs milliyetçiliği, Blas İnfante ve Moriskolar gibi birçok konuya ve bunların İslam âlemi ile olan ilişkisine bakma imkânı sunulmaya çalışılmıştır. Deryadan bir katre niteliğinde olan bu çaba, Akif Emre’nin "İslam medeniyetinde Endülüs'ün katkısını keşfetmek kadar, yaşayan Endülüs'le de ilgilenmek yaşayan diriler için bir sorumluluk. Gırnata'nın karlı dağlarından akan suyun şırıltısıyla ışık ve ses bütünleşmeden bir medeniyet yeniden dirilmez. Dileğimiz; Endülüs'ün düşünsel kaynağını estetik ve eylemle buluşturma gayretinde olmamızdır.”ikazının bir hatırlatmasıdır.

İstifade etmeniz dileğiyle…   
11.06.2018
Muhammet NEGİZ
mnergiz@live.com[1] Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu (2018), " Sûreti ile Sîreti Arasında Akif Emre", Kayseri Büyükşehir Belediyesi Düşünen Şehir Dergisi, 104-107, https://fazlioglu.blogspot.com/2018/06/prof-dr-ihsan-fazlioglu-dusunen-sehir-dergisi-akif-emre-ozel-sayisi-nda-yazdi-sureti-ve-sireti-arasinda-akif-emre.html, 11.06.2018.

Akif Emre-Endülüs Düştükten Sonra Konferansı Notları
Akif Emre ve Endülüs: Endülüs Düştükten Sonra Konferansı ve Yazılarından Seçmeler
Elveda Endülüs: Moriskolar belgeselinde yer alan "Sürgünden Mektup" "Akif Emre ve Endülüs" kitapçığının arka kapağını oluşturuyor. Mektubu dinlemek ve mp3 olarak indirmek için:
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder

En Popüler Yayınlar

Total Pageviews


"Tatmin eden övgü ve sövgü sizin olsun, idrâk veren bilgi bize yeter." Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu
"Erdemlerin en büyüğü bilimdir. İnsanlar erdem sahibi olmazsa, şehir ve yöneticiler de erdemli olmaz."
Farabi, Erdemli Şehir

Blog Archive

ÖĞRENMEYİ SEVMEK

"Bilgiye sahip olarak doğmuş birisi değilim. Yalnızca öğrenmeyi ve öğretmeyi seviyorum."
Konfüçyüs

"Bilgi, ahlaki hareketten kalan şeydir."
Nurettin Topçu

Translate

ŞEHİTLERE VEFA!

ŞEHİTLERE VEFA!
"Bebem anasız büyür, Vatansız büyüyemez!" Nene Hatun

Link list 3

Blog Archive

Rusça-Türkçe Çevİrİ Hİzmetlerİ