Ad astra per aspera... Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür, nesiller ...
"Bizge vacip olğan – soñki nefeske qadar millet ve yurt oğrunda ğayrettir." İsmail Bey Gaspıralı

30 Haziran 2018 Cumartesi

Prof. Dr. Fuat Sezgin Ahirete İrtihal Etti


"Alim ölse de yaşar, cahil yaşarken de ölür." Hz. Ali Prof. Dr. Fuat Sezgin, ahirete irtihal eylemiş. Allah rahmet eylesin. Bu hafta İhsan Fazlıoğlu hocamız ile olan söyleşisini okumuştuk: https://fazlioglu.blogspot.com/2018/06/prof-dr-ihsan-fazlioglu-prof-dr-fuat-sezgin-ile-bilim-tarihi-uzerine-soylesi-pdf.html

Prof. Dr. Fuat Sezgin Belgeseli:


"Hocası Helmut Ritter, dil öğrenmede büyük yeteneğe sahip olan Fuat Sezgin’in beş dile aynı anda başlayarak her yıl yeni bir dil öğrenmesini önerdi. Sezgin de ileri yaşlarına kadar bu yüksek çalışma temposunu devam ettirdi."

"Fuat Sezgin, Cerîr et-Taberî’nin tefsirini,Türkçe meali içeren kitaplarla karşılaştırmaya karar verdi ve zor bir dille yazılan tefsiri anlayabilmek için altı ay boyunca her gün 17 saat Arapça çalıştı. Altı ayın sonunda Taberî tefsirinin Arapçasını gazete okur gibi okuyordu."

" İnsanlık tarihinin başlangıcından bugüne kadar sahasında yazılan en kapsamlı eser olan Arap-İslam Bilim Tarihi’nin (Geschichte des Arabischen Schrifttums) ilk cildini, 1967 yılında yayınladı."

"Fuat Sezgin, İslam dünyasındaki bilim adamlarını öğrenmek için farklı diller öğrenmiş. 27 dil bilen Sezgin Hoca şimdi “Kaç dil bildiğimi bilmiyorum” diyor. 1924 doğumlu Sezgin Hoca günde 10 saat çalıştığını ve bunu yeterli görmediğini söylüyor."

Fuat Sezgin hocanın ardından yeni bir dua öğrenmiş oldum: "sa'yi meşkur olsun". Allah için güzel bir iş yapan kişiye teşekkür etmek için kullanılan bir deyimmiş. İnsan suresi 22. ayette "Ve kaane sa‘yükum meşküra"..." yaptıklarınız teşekküre değer bulundu." olarak yer alıyor.

"Alimler; asırların, devirlerin ışıklarıdır. Her alim; zamanının insanları aydınlatan bir kandilidir." diyen Hasan-ı Basri, ne güzel söylemiş... Allah, âlimlerimizden razı olsun.
Allah, âlimlerimizin kıymetini hem devlet, hem millet, hem de fert olarak yaşarken bilmeyi nasip etsin. Âmin.
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder

En Popüler Yayınlar

Total Pageviews


"Tatmin eden övgü ve sövgü sizin olsun, idrâk veren bilgi bize yeter." Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu
"Erdemlerin en büyüğü bilimdir. İnsanlar erdem sahibi olmazsa, şehir ve yöneticiler de erdemli olmaz."
Farabi, Erdemli Şehir

Blog Archive

ÖĞRENMEYİ SEVMEK

"Bilgiye sahip olarak doğmuş birisi değilim. Yalnızca öğrenmeyi ve öğretmeyi seviyorum."
Konfüçyüs

"Bilgi, ahlaki hareketten kalan şeydir."
Nurettin Topçu

Translate

ŞEHİTLERE VEFA!

ŞEHİTLERE VEFA!
"Bebem anasız büyür, Vatansız büyüyemez!" Nene Hatun

Link list 3

Blog Archive

Rusça-Türkçe Çevİrİ Hİzmetlerİ