Ad astra per aspera... Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür, nesiller ...
"Bizge vacip olğan – soñki nefeske qadar millet ve yurt oğrunda ğayrettir." İsmail Bey Gaspıralı

29 Mart 2016 Salı

Nokia, Motorola ve Ericsson derken, iPhone öncesi dönemin son devi de gidiyor!


Bu Cuma günü çeyreklik mali raporunu açıklayacak olan Blackberry cephesine yönelik önemli bir gelişme var sırada.

TD analizcilerinden Daniel Chan, Blackberry'nin donanım üretimini bırakacağını iddia etti. Chan'in iddiasının kaynağında Blackberry'nin Android tabanlı ilk (ve tek) akıllısı Priv'in ertesinde hiçbir yeni model çıkarmaması yer alıyor. Mobil dünyanın en büyük etkinliği olan geçen ayki MWC 2016'yı boş geçen ve yakın gelecekte de herhangi bir modelçıkaracaklarına yönelik bir işaret olmayan firmanın geçtiğimiz sene sızdırılan giriş seviyesi Android'i Vienna'dan da bildiğimiz gibi uzun bir süreden beri haber yok. Ki muhtemelen iptal edildiği düşünülüyor.

Açıkçası Chan'in bu iddiasını Facebook ile WhasApp'ın (gerçi ikisi temelde aynı firma zaten) Blackberry 10 platformuna desteği kesme kararı alışıyla birleştirdiğimizde çok da ihtimal dışı olduğnu söylemek güç. Dahası BB CEO'su John Chen'in bu yılın başında dolaylı yoldan da olsa Blackberry OS'yi bitirme kararı aldıklarını yönündeki açıklamasını da işin içine katarsak tablo biraz daha netleşir:


Blackberry OS öldü, yaşasın Android!

Bildiğimiz gibi bundan birkaç gün önce Hoşçakal Motorola demiş ve 90'lı yıllara damgasını vuran dev üreticiyi yad etmiştik. İşte şimdi bir başka üzücü haber de Blackberry cephesinden geldi. BlackBerry CEO'su John Chen, CES 2016 Fuarı'nda oldukça kritik diyebileceğimiz bir açıklamada bulunarak 'dolaylı yoldan' Blackberry OS'yi sonlandırdıklarını açıkladı. Dolaylı diyoruz çünkü doğrudan bir ifade yok. Bununla birlikte Chen ''2016 yılı için 1 veya 2 adet yeni telefon çıkarmayı düşünüyoruz ve bunların her ikisi de Android tabanlı olacak.'' diyor ki bunun pratikteki karşılığı BB OS'nin fişinin çekilmiş oluşu. Ki zaten Chen'in doğrudan 'BB OS'li model gelecek mi?' sorusuna yanıt olarak 'henüz belli değil' ifadesini kullanmış olması da kararı doğrulatan bir diğer açıklama olarak değerlendirebiliriz.Tabii BB OS'nin baltalanacak olması halihazırdaki BB10 tabanlı modellerin yetim kalışına falan sebep olmayacak. Zaten Chen de güncellemelere tam gaz devam edileceğinin altını çiziyor. Bununla birlikte yeni bir BB OS tabanlı cihaz -bir mucize olmazsa- gelmeyecek artık. BlackBerry Priv Türkiye'de satışta

Diğer yandan hep dediğimiz gibi Blackberry'nin zaten donanım sektöründeki varlığını devam ettirmesinin elle tutulur hiçbir yanı yok. Netice itibarı ile haberin altındaki grafikte verdiğimiz gibi her geçen biraz daha eriyen ve adeta küsurat firması haline dönüşen bir durumdalar. Ki hepsinden öte zaten asıl güçlü oldukları alan da donanım üretimi değil; şifreleme, güvenlik vb. gibi ellerinin oldukça güçlü olduğu kalemlerin yer aldığı kurumsal yazılım sektörü. Hal böyleyken Ar&Ge'dir, pazarlamasıdır, reklamıdır vs. derken donanıma devam etmek sırtlarındaki kamburu büyütmekten başka bir işe yaramıyor. Donanım pazarının yazılım pazarına oranla çok daha düşük bir kar marjına sahip oluşu da cabası.

Velhasıl umarız Chan'in iddiası gerçeği yansıtıyordur. Böylesi Blackberry için de çok daha karlı olacak çünkü!

Bu arada başta da dediğimiz gibi bu Cuma günü finans raporları gelecek. WS'in beklentisi toplam gelirin yıl bazlı %31 oranında gerilerken, hisselerin ise 9 sent düşeceği yönünde. Tabii bizim en çok merak ettiğimiz şey Priv satışlarının ne düzeyde seyrettiği. Çünkü Blackberry'ye 'tamam ya da devam' kararı aldıracak en önemli parametre bu olsa gerek.

Blackberry'nin 2007'den 2015 yılına kadar uzanan çeyrek bazlı küresel pazar payı tablosu.

Share:

0 yorum:

Yorum Gönder

Rusça Öğrenmek İster Misiniz?

En Popüler Yayınlar

Total Pageviews


"Tatmin eden övgü ve sövgü sizin olsun, idrâk veren bilgi bize yeter." Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu
"Erdemlerin en büyüğü bilimdir. İnsanlar erdem sahibi olmazsa, şehir ve yöneticiler de erdemli olmaz."
Farabi, Erdemli Şehir

Blog Archive

ÖĞRENMEYİ SEVMEK

"Bilgiye sahip olarak doğmuş birisi değilim. Yalnızca öğrenmeyi ve öğretmeyi seviyorum."
Konfüçyüs

"Bilgi, ahlaki hareketten kalan şeydir."
Nurettin Topçu

Translate

ŞEHİTLERE VEFA!

ŞEHİTLERE VEFA!
"Bebem anasız büyür, Vatansız büyüyemez!" Nene Hatun

Link list 3

Blog Archive

Rusça-Türkçe Çevİrİ Hİzmetlerİ