Ad astra per aspera... Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür, nesiller ...
"Bizge vacip olğan – soñki nefeske qadar millet ve yurt oğrunda ğayrettir." İsmail Bey Gaspıralı

5 Ekim 2017 Perşembe

Geleceğin Bilim İnsanları Tablosunda Türk Akademisyenler Nerede?
Sosyal medyada dikkat çeken bir tabloda, geleceğin bilim insanlarının hangi ülkeden olduğuna dair bilgiler dikkat çekiciydi.Sözkonusu tabloda Türkiye'nin bulunduğu konum ise asla kabul edilemez bir yerde...

Education at  a Glance 2017, OECD Indicators verilerine göre  Türkiye'nin son sırada olması akademik camiamızın endişelenmesi gereken en önemli konu olarak görünüyor. Almanya, Estonya, Finlandiya ve Meksika gibi ülkelerin lider olarak sıralandığı listede Belçika, Lüksemburg ve Hollanda'nın ardından gelen Türkiye, son sırada yer alıyor.

2017 yılı verilerine göre yayınlanan bu tablonun aksine 2015 yılındaki OECD (2015) Education Indicators in Focus No:31 kaynaklı verilere göre ise 2030 yılında geleceğin bilim insanlarının hangi ülkelerden olduğuna dair tabloda Çin, Hindistan, Rusya, ABD, Endonezya, Suudi Arabistan, Meksika, Brezilya, Japonya ve Kore'nin ardından Türkiye'nin yer aldığı görülmektedir. 2015 yılının projeksiyonunda 2030 için öncü sıralarda tahmin edilen Türkiye'nin 2 yıl gibi kısa bir süre içerisinde son sıralarda yer alması ve bu durumun sebeplerini yakından incelemek gerekiyor.2023, 2053 ve 2071 gibi çok önemli vizyonlara sahip olan ülkemizin sözkonusu hedeflere ulaşabilmesi için akademik dünyanın yeniden yapılanması gerekiyor. Kurumsal, teknik ve beşeri eksikliklerin tamamlanması ve bilim dünyasında ülkemizin hak ettiği yere gelmesi için çalışılması vatani bir görev olarak öne çıkıyor.Share:

0 yorum:

Yorum Gönder

En Popüler Yayınlar

Total Pageviews


"Tatmin eden övgü ve sövgü sizin olsun, idrâk veren bilgi bize yeter." Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu
"Erdemlerin en büyüğü bilimdir. İnsanlar erdem sahibi olmazsa, şehir ve yöneticiler de erdemli olmaz."
Farabi, Erdemli Şehir

"Taşköprülüzâde, 'İlim aklın ibadetidir' diyor. Biz ibadetimizi yapacağız, aklımızı kullanacağız, yola çıkacağız ve düşüneceğiz"
Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu

İhsan Fazlıoğlu Dersleri

Blog Archive

ÖĞRENMEYİ SEVMEK

"Bilgiye sahip olarak doğmuş birisi değilim. Yalnızca öğrenmeyi ve öğretmeyi seviyorum."
Konfüçyüs

"Bilgi, ahlaki hareketten kalan şeydir."
Nurettin Topçu

Translate

ŞEHİTLERE VEFA!

ŞEHİTLERE VEFA!
"Bebem anasız büyür, Vatansız büyüyemez!" Nene Hatun

Link list 3

Blog Archive

Rusça-Türkçe Çevİrİ Hİzmetlerİ