Ad astra per aspera... Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür, nesiller ...
"Bizge vacip olğan – soñki nefeske qadar millet ve yurt oğrunda ğayrettir." İsmail Bey Gaspıralı

14 Ocak 2018 Pazar

Yerlilik ve Millilik Tartışmasında İnce Bir Nüans


Yerlilik ve millilik üzerine yapılan çeşitli tartışmalar gündemde yerini almaya devam ediyor. Konu  hakkında Twitter üzerinden açıklama yapan Prof. Dr. Hilmi Demir hocamızın tespitleri oldukça dikkat çekici görünüyor:

"Yerli ve Milli olmayı kalitesizlik, niteliksizlik, içe kapanma ve dünyadan habersiz olmak şeklinde göstermek için özel bir gayret var. Oysa Türk Milliyetçiliği milliliği, bir ayağını bu topraklara basarken diğer ayağıyla da evrensel değerlere yolculuk etmek olarak anlar."

"Alparslan Türkeş'in dokuz ışığından ikisi "ilimcilik ve gelişmecilik"tir. Milliği ve milli olmayı dil bilmeme, dünyayı tanıma ve akademik yetersizlik olarak göstermek kabul edilemez."

"Millilik bu ülkede Türk entelektüellerinin yüzyıllık kavgasıdır. Milli olmak bilimde, sanatta, felsefede, mimaride ve düşünce evrensel eserler var etme kavgasıdır."

Şeklinde görüşlerini ifade eden Prof. Demir, açıklamasında yaşanan süreçte bazı kişilerin sadece makam için bu ifadeleri kullandığını ifade ederek, bu vahim hatanın asıl kaygı olan millilik davasına asla zarar veremeyeceğine dikkat çekmektedir. Demir, açıklamasında yabancı dilde eğitime karşı olduğunun altını çizerken, bu karşıtlığının yanında "...bir akademisyenin çalıştığı alanla ilgili literatürü Batı ve Doğu dillerinden anlayacak kadar okuyamamasına da..." aynı biçimde karşı olduğunu belirterek  yabancı dilin akademisyen için ne kadar önemli bir husus olduğuna işaret ediyor. Hocamız, yabancı dil bilmemeyi ise şu cümlelerle eleştiriyor: "Dünya bu kadar hızlı değişiyorken akademisyenin kör olması gibi bir şey bu."

Yaşanan bu tartışmaları görünce aklıma yıllar önce Aksaray Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde bir hocamızın hatırlattığı merhum Alparslan Türkeş'e ait olan söz aklıma geliyor: "Ülkemizdeki her insan dünyayı daha iyi anlamak için en az bir Doğu ve bir Batı dilini öğrenmelidir."
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder

En Popüler Yayınlar

Total Pageviews


"Tatmin eden övgü ve sövgü sizin olsun, idrâk veren bilgi bize yeter." Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu
"Erdemlerin en büyüğü bilimdir. İnsanlar erdem sahibi olmazsa, şehir ve yöneticiler de erdemli olmaz."
Farabi, Erdemli Şehir

"Taşköprülüzâde, 'İlim aklın ibadetidir' diyor. Biz ibadetimizi yapacağız, aklımızı kullanacağız, yola çıkacağız ve düşüneceğiz"
Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu

Blog Archive

ÖĞRENMEYİ SEVMEK

"Bilgiye sahip olarak doğmuş birisi değilim. Yalnızca öğrenmeyi ve öğretmeyi seviyorum."
Konfüçyüs

"Bilgi, ahlaki hareketten kalan şeydir."
Nurettin Topçu

Translate

ŞEHİTLERE VEFA!

ŞEHİTLERE VEFA!
"Bebem anasız büyür, Vatansız büyüyemez!" Nene Hatun

Link list 3

Blog Archive

Rusça-Türkçe Çevİrİ Hİzmetlerİ