16 Mart 2016 Çarşamba

91 yaşında doktora mezunu oldu


91 yaşındaki Fransız ‘öğrenci’ Colette Bourlier aradan geçen 30 yıl sonra doktorasının tamamlayarak Franche-Comte Üniversitesi’nden mezun oldu.

'Göçmen işçileri’ üzerine yazdığı tezi 30 yıl sonra 91 yaşında tamamlayarak mezun olan Colette Bourlier isimli bir kadın, Fransa’da doktora alan en yaşlı insanlardan birisi oldu.

Bourlier doktora tezini Fransa’nın doğusundaki Besançon kentinde bulunan Franche-Comte Üniversitesi’nde Salı günü jüri karşısında savundu ve mezun olmaya hak kazandı.

Yaşlı kadın ‘20. yüzyılın ikinci yarısında Besançon’daki göçmen işçileri’ başlıklı tezi için ‘’dönem dönem ara verdiğim için bu kadar uzun sürdü’’ ifadesini kullandı.

1983 yılında emekli olduktan sonra göçmenler konusuyla ilgilenmeye başlayan Bourlier için hocası profesör Serge Ormaux ‘’sıradışı bir öğrenci’’ ifadesini kullandı.

Ormaux , ‘’Fransa’da yaşayan göçmen işçiler konusunu böylesine derin istatistiksel analizlerle açıklayan ve bu konuda böylesine bilgi sahibi olan başka bir insan yoktur diye düşünüyorum’’ dedi.

Fransa’da bir doktora tezi normalde 3 yılda yazılıyor.
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder

Total Pageviews

PAYLAŞMAK

“Her kim ki benden bir fikir alır ve beni incitmeden o fikri kullanır, o kişi benim lambamdan ışık alırken beni karanlıkla tehdit etmeyen bir kişi gibidir.” TOMAS JEFFERSON

Blog Archive

ÖĞRENMEYİ SEVMEK

"Bilgiye sahip olarak doğmuş birisi değilim. Yalnızca öğrenmeyi ve öğretmeyi seviyorum."
Konfüçyüs

"Bilgi, ahlaki hareketten kalan şeydir."
Nurettin Topçu

Translate

Link list 3

Blog Archive

Unordered List


Theme Support

Most Popular