De ki: 'Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Şüphesiz, temiz akıl sahipleri öğüt alıp-düşünürler.' Zümer/9

29 Mart 2016 Salı

Sertifika Programlarına Evet Ama Nasıl?Sertifika programlarının değeri nedir hocam şeklinde bir soru ile karşı karşıyayız genelde..
Arkadaşlar, bu programlar iki gruba ayrılır: Profesyonel ve kariyer için faydalı olanlar birinci grup iken, para tuzağı olanlar ikinci gruptur...

Birinci grupta olan sertifika eğitimleri genellikle uzun süreli ve eğitim dokümanlarına sahip olan programlardır. İş hayatınıza katkı sağlayacak bilgisayarlı muhasebe, yabancı dil, bilgisayar işletmenliği, Microsoft Uzmanlığı vb.. programları takip etmeniz yararlı olacaktır. 

Ancak bir saatte 10 sertifika, 3 saatte allamelik (!) sertifikası gibi eğitimler genelde pek yararlı değildir. İyi tarafından bakılacak olursa eğitim alınan konu hakkında haberdar olmanızı sağlar ancak gerekli bilgi ve donanımı vermesi mümkün değildir. Örneğin, İnsan Kaynakları Eğitimi veren bir saatlik sertifika programından alınabilecek şey "ha evet, böyle birşeyler de varmış" hissiyatıdır. Çünkü kitapların özet kısmını anlatmak bile kaç saatimizi alıyor. 

Daha da önemlisi uygulama kısmı olmayan birçok sertifika size pek birşey sağlamayacaktır. İş dünyası sizden ilgili işi pratikte bilmenizi "öncelikli olarak" beklemektedir. 

Benim Arapça ile staj mülakatımı bilenler bilir. Tekrar hatırlatacak olursak bir kalkınma ajansına staj için müracaat ettim. Sonrasında şöyle bir diyalog gelişti:

-Efendim ben hafta sonları Karaman'dan trenle Konya'ya Arapça kursuna gidiyorum. Arapça öğrenmeye çalışıyorum, yakında sertifika da alacağım.
Muhatabım dinledi ve konuşmaya başladı:
-Hımm.. Peki... Hel tetekellem el luğatil arabi? هل تتكلم اللغة العربية؟
Tabii ki ben kem küm...
Kısacası pratikte fayda sağlayacak tercihlerde bulunmanızı tavsye ederim.

Muhammet Negiz
Arş. Gör.

0 yorum:

Yorum Gönder

Facebook

Blog Arşivi

Flagcounter

free counters

Total Pageviews

Donation - Bağış

Popular Posts

Recent Posts

"Vatan mutlaka selamet bulacak, millet mutlaka mutlu olacaktır. Çünkü kendi selametini, kendi saadetini, memleketin ve milletin saadeti ve selameti için feda edebilen vatan evlatları çoktur." Gazi Mustafa Kemal Atatürk.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Don't miss new products

Subscribe here to get our newsletter in your inbox, it is safe and EASY!

Get Awesome Stuff
in your inbox

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Featured

Copyright © Muhammet Negiz | Powered by Blogger
Design by Viva Themes | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com