Muallimler, Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür, nesiller ister.
"Bizge vacip olğan – soñki nefeske qadar millet ve yurt oğrunda ğayrettir." İsmail Bey Gaspıralı

8 Mart 2016 Salı

Temizlik işçisi iken azmiyle patron oldu

Malatya’da dar gelirli bir ailenin çocuğu olarak ilkokulu bitirdikten sonra çalışma hayatına atılmak zorunda kalan 37 yaşındaki Malatyalı Şehriban Şahin, azmi, merakı ve kararlılığı sayesinde iş dünyasında örnek bir başarıya imza attı.

Okumayı çok istemesine rağmen eğitimine ilkokuldan sonra devam edemeyen Şahin, kardeşlerini okutabilmek için yıllar önce kayısı fabrikasında mevsimlik işçi olarak çalışmaya başladı. Fabrikada yaklaşık 2 yıl çalıştıktan sonra bir tekstil fabrikasına temizlik işçisi olarak giren Şahin, yıllar içinde temizlik yapıp personele çay dağıtırken makinelerin nasıl çalıştırılacağı ve bakımlarını öğrendi. Temizlik işçisi olarak girdiği fabrikada müdürlüğe kadar yükselen, bu arada kazandığı parayla kardeşlerini okutan Şahin, 9 yıl önce de kendi işinin patronu oldu.

Zor şartlar altında başladığı iş hayatındaki başarı hikayesini AA muhabirine anlatan Şahin, belirli bir mesleği olmayan babasının iş buldukça inşaatlarda çalıştığını, annesinin de bir süre tandır ekmeği yapımında çalıştıktan sonra rahatsızlığı nedeniyle işten ayrılmak zorunda kaldığını belirtti.

“Kendi işimde çalışıyorum”

Şehriban Şahin, tekstil alanında önemli tecrübeler edindikten sonra 2007 yılında bir yakınıyla ortak iş kurmaya karar verdiğini anlatarak, şimdi 7 personeliyle aylık ürettiği 52 ton kumaşı kentteki firmalara sattığını söyledi.

Halen fabrikasında işçilerle çalıştığını, iplik sarıp, makinelerin bakımını yaptığını anlatan Şahin, şunları kaydetti:

“Kendim okuyamadım, azmettim, kardeşlerimi okuttum. Şu an gayet mutluyum. Kendi işimi yapıyorum, kendim kazanıyorum, kazandığımla aileme, anne babama bakıyorum. Geçimlerini sağlıyorum elimden geldiğince. Yanımda 7 eleman var. Ben okuyamadım ama kardeşlerimi okuttuğum için çok mutluyum. İşletmemde 7 çalışanım var. Bu işi kolay yapmadım. Bulunduğum sektörde çok kadın olduğunu zannetmiyorum. Daha yeni yeni, bir iki yıldır sektörde kadınlar sadece iplik bağlama kısmında çalışmaya başladı. Benim başladığım dönemlerde yoktu. Çok zorluk çektim ama mutluyum.”

-Basından-
Share:

0 yorum:

Yorum Gönder

Rusça Öğrenmek İster Misiniz?

En Popüler Yayınlar

Total Pageviews

ŞEHİTLERE VEFA!

ŞEHİTLERE VEFA!
"Bebem anasız büyür, Vatansız büyüyemez!" Nene Hatun
"Erdemlerin en büyüğü bilimdir. İnsanlar erdem sahibi olmazsa, şehir ve yöneticiler de erdemli olmaz."
Farabi, Erdemli Şehir

Blog Archive

ÖĞRENMEYİ SEVMEK

"Bilgiye sahip olarak doğmuş birisi değilim. Yalnızca öğrenmeyi ve öğretmeyi seviyorum."
Konfüçyüs

"Bilgi, ahlaki hareketten kalan şeydir."
Nurettin Topçu

Translate

Link list 3

Blog Archive

Rusça-Türkçe Çevİrİ Hİzmetlerİ